22 Eylül 2023 , Cuma
Home / SEKTÖRDEN HABERLER / 3.5 milyar dolarlık sektörün rotası UFYD Zirvesinde çizilecek

3.5 milyar dolarlık sektörün rotası UFYD Zirvesinde çizilecek

Fuarcılığın yol haritası bu zirvede şekillenecek

İki yıla yakın süredir yüz yüze gelemeyen Türk Fuarcılık sektörü, Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği’nin düzenleyeceği Türkiye Fuarcılık Zirvesinde sorunlarına çözüm arayacak. Yıllık ortalama 3.5 milyar dolarlık bir ekonominin oluşmasına katkı sunan Türk fuarcılık sektörü dünya fuarcılığının kalbinin attığı merkez olmanın yolları bu zirvede paylaşılacak.

Türkiye Fuarcılık Sektörünü Dünya standartlarının üzerine çıkararak uluslararası arenada hak ettiği yeri almasını sağlamak ve sektörün geleceğini yeniden şekillendirmek hedefiyle üç yıl önce kurulan Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği (UFYD) sektörün tüm paydaşlarını aynı masa etrafında toplayacak dev bir zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

02 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Fuarcılık Sektörünün tüm tarafları ile bir araya geleceği “Uluslararası Fuarcılık Zirvesi” WOW Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

UFYD Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyda Kavraz, zirve ile ilgili yaptığı açıklamada, Dernek olarak önde gelen paydaşlarla düzenleyecekleri, “Dünya Fuarcılığının Merkezi Türkiye” konulu Fuarcılık Zirvesi’nin sektörün yol haritasını belirleyeceğini ifade etti.

UFYD’nin Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu zirvemiz sektör için yaklaşık 2 yıl aradan sonra yüz yüze fuarların hız kazandığı bir dönemde yapılacak. Ülkemiz ekonomisinin ticaret ve yatırım alanlarında köprü görevi gören fuarların yeniden başlamasıyla, dünyanın marka şehirleri arasında bulunan İstanbul, jeopolitik özelliklerinden dolayı rakiplerinin önünde yer alacaktır. Son iki yıldır sektörün biriktirdiği enerjiyle ertelenmiş fuar taleplerinin sektörü canlı tutacağına inancımız tamdır. Bütün sektörler için fuarlar istihdamdır, üretimdir, ihracattır, kalkınmadır, Ar-Ge’dir, turizmdir, inovasyondur. Kısaca fuar kalkınmanın ve gelişmenin bacasız fabrikalarıdır.

3.5 MİLYAR DOLAR NEDEN 35 MİLYAR DOLAR OLMASIN?

Araştırmalara göre 2019 rakamları, dünyada düzenlenen fuarların yıllık ekonomik büyüklüğü 137 milyar doları buluyor. Bu fuarlar doğrudan ve dolaylı olarak 3,2 milyon kişiye istihdam sağlarken, dünya fuarcılık endüstrisi 325 milyar dolarlık iş hacmine de aracılık ediyor. Türkiye fuarcılık sektörü ise sahip olduğu tarihi ve jeopolitik özellikler ile eğitimli insan kaynağına rağmen bu devasa pastadan hak ettiği değerin çok altında, yüzde 2’ye yakın bir payla yıllık ortalama 3.5 milyar dolarlık bir ekonominin oluşmasına katkı sunuyor.

Zirve kapsamında düzenleneceğimiz panellerle, 325 milyar dolarlık iş hacmine sahip dünya fuarcılık pastasından aldığımız 3.5 milyar dolarlık payımızı nasıl yüzde 10 seviyelerine çıkararak 35 milyar dolarlara ulaştırabiliriz, bunun analizini sektörün paydaşlarıyla yapacağız.

Neden dünyanın dev fuarlarına ev sahipliği yapan Dubai veya fuarcılığın yeni gözde merkezlerinden olan Rusya’nın önünde yer almayalım. UFYD Yönetim Kurulu adına bu duygu ve düşüncelerle ‘Dünya Fuarcılığının Merkezi Türkiye’ konulu Uluslararası Fuarcılık Zirvesi’ne sektörün bütün paydaşlarını davet ediyoruz.”

ZİRVE KAPSAMINDA 4 PANEL DÜZENLENECEK

Gün boyu sürecek olan zirve kapsamında 4 panel düzenlenecek. İlk panelde, “Dünya Fuarcılık Sektöründe Türkiye Fuarcılık Sektörünün mevcut ve gelecek 5 yıl içerisindeki konumu” sektörün duayen isimleri tarafından masaya yatırılacak. Türkiye fuarcılığının ülke ihracatına, ülke sanayisinin gelişimine ve ülkenin tanıtımına etkileri detaylı bir şekilde irdelenecek.

Türkiye Fuarcılık Sektörünün Gelecek Vizyonu konulu zirvenin ikinci panelinde ise Türkiye fuarcılık sektörü, Dünya fuarcılık sektöründe nasıl büyür? ve Türkiye fuarcılık sektörü nasıl dünya markası olur? gibi sorular, konunun uzmanları tarafından detaylıca cevaplandırılmaya çalışılacak.

Zirvenin üçüncü oturumunda ise Türkiye fuarcılık sektöründe en fazla fuar düzenlenen şehir olan İstanbul’un, dünya fuarcılık piyasasından daha fazla pay alması için yapılması gerekenler konuşulacak. Fuarcılığın kent ekonomilerine kazandırdığı katkılar ve İstanbul’un dünya fuarcılık sektöründe nasıl marka şehir olabileceği konuşulacak.

Türkiye Fuarcılık Sektörü için Yasal Düzenlemeler ve Destekler ise zirve kapsamında düzenlenecek olan dördüncü ve son panelde masaya yatırılacak.

Check Also

“Hizmet vermeyi, iş yapmayı ve hep beraber mutlu olmayı çok özledik.”