22 Eylül 2023 , Cuma
Home / HABERLER / Bakırköy Belediye Başkanı Sn. Dr. Bülent Kerimoğlu’nu Makamında Ziyaret Ettik

Bakırköy Belediye Başkanı Sn. Dr. Bülent Kerimoğlu’nu Makamında Ziyaret Ettik

                                                                                                                             28/03/2022

Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği (UFYD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Bakırköy Belediye Başkanı Sn. Dr. Bülent Kerimoğlu’nu 28 Mart 2022 Pazartesi günü makamında ziyaret ettik. Bir süredir İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM), Bakırköy Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu ‘Reklam Tabela Vergisi’’ uygulamasının yarattığı mağduriyeti dile getirmek, mevcut durumun detaylı içeriğini bizzatihi kendilerinden öğrenmek üzere, Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği olarak Bakırköy Belediye Başkanı Sn. Dr. Bülent Kerimoğlu’nu ziyarette bulunduk.

Fuarcılık Sektörünün ve Ülke Ekonomisinin Zarar Görmemesi

Adına Belirttiğimiz Görüşler;

  • Bakırköy Belediyesi tarafından fuar katılımcılarına uygulanan ‘’Reclaim ve İlan Vergisi’nin fuarcılık sektöründe ilk kez görüldüğü ve daha önce Türkiye’de başka bir örneğinin görülmediğini, ilerleyen zamanlarda da sektördeki organizatörlerin Bakırköy Belediyesi sınırları içinde fuar yapamama tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini,
  • Fuarcılık sektörü gerek pandemi ve gerekse küresel ekonomik kriz nedeniyle zor bir dönemden geçerken, günümüzde gerçekleşen fuarların tüm dünyada yerel belediyeler tarafından maddi-manevi desteklenirken, bu yaptırımlar devam ederse ülkemiz ve ülkemizdeki fuarcılık sektörüne büyük zarar verecegini öngördüğümüzü,
  • Fuarların ülke ihracatına, ülke ve yerel belde turizmlerine ciddi katkısı olduğu, bu tür ek vergi yüklerinin en nihayetinde Bakırköy Belediyesi içindeki esnafa ve halka maddi olarak bir kayıp yaşatacağını ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini düşündüğümüzü bildirdik.

Fuar düzenleyici firmalar olarak bizlerin;

  • Şirketlerimiz çatısı altında fuarlara katılan yüz binlerce ticari şirketin, on binlerce sivil toplum kuruluşunun, yine sayıları milyonlara yaklaşan uluslararası ziyaretçilerin ve alım heyetlerinin yapılan bu uygulamalardan olumsuz etkileneceği aşikardır. 
  • Ülkesini seven her vatandaş gibi biz fuar düzenleyici firmalar olarak, ihracata, ihracatçı firmalara, ihracatın asli gücü olan fuarcılık sektörüne uygulanan reklam cezalarının durdurulması yönündeki talep ve beklentilerimizi Bakırköy Belediye Başkanımıza ilettik.

Sonuç: 

UFYD olarak, basın açıklaması yapmadan önce Bakırköy Belediyesi Başkanı Sayın Bülent Kerimoğlu ile görüşlerini almak üzere, gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda; hiçbir il veya ilçe belediyesinde uygulanmayan fakat Bakırköy Belediyesi’nin uygulamış olduğu, vergi çalışmasının muhatabı olmadığımıza inanmakla beraber maalesef sektörümüz adına bu vergi uygulamasının durdurulmasına yönelik olumlu bir sonuç alamadığımızı belirtmek isteriz. Bununla birlikte; Pandemi nedeni ile maddi olarak büyük zararlar gören fuarcılık şirketleri eşsiz İstanbul’umuzun ve ülkemizin güzide fuar merkezi olan İFM’de fuar yapmaya mesafeli duracaklardır. 

Her ne kadar beklediğimiz desteği ve sonucu alamasak da, konuyu acık bir sekilde bizlerle görüştüğü için teşekkür ederiz.

Ne yazık ki bu uygulamalar devam ettiği sürece kaybeden ülkemiz ve milletimiz olacaktır. 

Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği
Yönetim Kurulu ve Üyeleri 

Check Also

DÜNYA FUARCILIK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Arkamızda bıraktığımız son 2 yılda COVID 19 sebebi ile gördük ki, fuarlar uluslararası ticaretin devamı ve gelişmesi için vazgeçilmez ticari buluşma yerleridir. Fuarların gerçekleşemediği zamanlarda fiziksel buluşmaları, bir araya gelerek ticari ilişkilerimizi tazelemeyi özledik. Fuarları özledik. Fuarlarda yeni insanlarla tanışmayı, ürünlerimizi hizmetlerimizi tanıtmayı özledik. Teknolojiler ne kadar gelişse de şuan için fiziki fuarların yerini tutamayacağını düşünüyoruz.

Bu vesile ile ticari buluşmaları bu kadar değerli kılan tüm katılımcılarımızın, ticaretini geliştirmek için fuarlarımızı ziyarete gelen sektör profesyonellerinin, fuarları düzenleyen tüm organizatörlerin, fuar organizasyonunda emeği geçen tüm çalışanların, tüm paydaşlarımızın dünya fuarcılık günü kutlu olsun!