4 Aralık 2023 , Pazartesi
Home / HABERLER / Fuarcılık sektörünün yeni sesi UFYD toplantısına büyük katılım

Fuarcılık sektörünün yeni sesi UFYD toplantısına büyük katılım

Türkiye’de fuarcılığın hak ettiği yeri kazanmasını sağlama ve organizatörlerin sorunlarına ortak çözüm bulma hedefiyle kurulan Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği (UFYD), sektörde büyük heyecan uyandırdı. Oluşumunu henüz aralık ayı başında tamamlayan derneğin ilk etkinliğine ilgi yoğun oldu. UFYD’nin Florya’daki Elite World Business Otel’nde düzenlediği tanışma kahvaltısına yurt içi ve yurt dışında prestijli fuarlara imza atan 40’a yakın firma katıldı.

Firma temsilcilerinin teker teker söz alarak görüşlerini paylaştığı toplantıda, sektörün sesini duyuracak böyle bir derneğin ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de fuarcılık sektörünün ihracata, turizme ve istihdama yaptığı katkının altını çizen sektör temsilcileri, fuar alanı yetersizliği ve fuarcılığın gelişimini engelleyen tekelleşme problemi başta olmak üzere karşılaştıkları zorlukları paylaştı. Birçok katılımcı fuar alanı işleten şirketlerin fuar organizasyonu düzenlememesi gerektiği görüşünü dile getirdi. Adil bir rekabet için böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu aktarıldı. Güçlü bir sektör için birlikteliğin önemine vurgu yapılırken, UFYD’nin Türkiye fuarcılık sektörünün gelişimine katkı sunacağına dair beklenti ve güven dile getirildi.

Katılımcılar alan sorunu dışında, yetişmiş insan kaynağı eksikliğine değindi. Bu noktadaki açığın kapatılması için üniversitelerde bölüm açılması fikri tartışıldı. Sektörün sorunlarının tartışılıp çözüm önerilerinin üzerinde beyin fırtınasının yapılacağı bir çalıştay düzenlemesi, buradan çıkacak sonuçların bir rapor halinde yetkili makamlara sunulması fikri ortaya atıldı.

UFYD’nin yönetim kurulu başkanlığını vekaleten yürüten Parantez Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zubeyde Kavraz, derneğin resmî kurulumunu tamamlamasından sadece iki hafta geçmesinin ardından düzenlenen toplantıya yüksek katılıma dikkat çekti. Kavraz, “Bu ilgi, bize böyle bir girişime ihtiyaç olduğunu gösteriyor.” dedi. Konuşmasında fuar yapımcıların, salon açısından baskı altında tutulduğunu dile getiren Kavraz, tekelleşme sebebiyle sektörün büyüyemediğini kaydetti. UFYD’nin, dağınık haldeki sektörü bir çatı altında toplayarak sorunların çözümü ve taleplerin yetkililere iletilmesi için öncü rol oynayacağını kaydederken, “Güç birliği yaptığımızda kapıların açıldığını göreceğiz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca başkanlık görevini geçici olarak yürüttüğünü dile getiren Kavraz, derneğin kısa zamanda genel kurula gideceğini açıkladı.

“SALONLAR ÖZGÜRLEŞMELİDİR”
Toplantıda söz alan UFYD Yönetim Kurulu Üyesi ve İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Mahmut Er, uzun yıllardan bu yana fuar firmalarının ilk kez böylesi geniş bir platformda bir araya geldiklerini söyledi. UFYD’nin, sektörün sorunlarını ilgililere iletmek ve çözüm bulmak üzere dernek gibi tüzel bir kişiliğin ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Er, UFYD’nin bu misyonu yerine getireceğini anlattı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi Üyesi ve Fuar Dizayn Yönetim Kurulu Başkanı Kemalettin Solmaz, bu oluşumun sektörün potansiyelini ortaya koymak açısından faydalı olacağına inandığın söyledi. Avrupa’da özellikle vize problemi sebebiyle ziyaretçi bakımından fuarların sorunlar yaşadığını, Türkiye’nin ise jeopolitik konumu itibariyle fuarcılık sektöründe büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti. Şu an sektörün en büyük sorununun alan olduğunu kaydeden Solmaz, sektördeki tekelleşmeye işaret ederek, “Salonlar özgürleşmelidir” dedi.

İSTANBUL İÇİN YENİ FUAR ALANI
Dünya Helal Zirvesi Organizasyonu Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete de İstanbul’da fuar alanı sorununa çözüm bulunması konusunda önemli bir çalışmanın yürütüldüğü bilgisini paylaştı. Ete, Cumhurbaşkanlığı nezdinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İTO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir komite oluşturulduğunu açıkladı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a yeni, modern bir fuar alanı kazandırılması hususunda bir talimatı olduğunu kaydetti.

Böyle bir derneğin gerekliliğine işaret eden katılımcılardan Messey Turkey yetkilisi Hakan Kurt, “Geç kalmış bir yapı. Daha önce hayata geçirilmeliydi. Bu dernek, bir zorunluluk gereği ortaya çıktı.” derken, Eko Fuarcılık’ın Fuarlar Müdürü Altınay Bekar da, UFYD’nin kurulmasının sektörün sesinin duyurulması açısından önemli olduğunu söyledi. Bekar, derneğin sektöre standart getirilmesi için etik kurallar belirlemesini istedi.

Check Also

DÜNYA FUARCILIK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Arkamızda bıraktığımız son 2 yılda COVID 19 sebebi ile gördük ki, fuarlar uluslararası ticaretin devamı ve gelişmesi için vazgeçilmez ticari buluşma yerleridir. Fuarların gerçekleşemediği zamanlarda fiziksel buluşmaları, bir araya gelerek ticari ilişkilerimizi tazelemeyi özledik. Fuarları özledik. Fuarlarda yeni insanlarla tanışmayı, ürünlerimizi hizmetlerimizi tanıtmayı özledik. Teknolojiler ne kadar gelişse de şuan için fiziki fuarların yerini tutamayacağını düşünüyoruz.

Bu vesile ile ticari buluşmaları bu kadar değerli kılan tüm katılımcılarımızın, ticaretini geliştirmek için fuarlarımızı ziyarete gelen sektör profesyonellerinin, fuarları düzenleyen tüm organizatörlerin, fuar organizasyonunda emeği geçen tüm çalışanların, tüm paydaşlarımızın dünya fuarcılık günü kutlu olsun!